Sivas Köftesi

Şehrimize has özel çarşı yiyeceği olan Sivas Köftesi Türk Patent Enstitüsü tarafından “coğrafî işaret verilen bir marka üründür. (Coğrafî İşaret: Belli bir niteliği, ünü ve diğer özellikleriyle bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü tanıtıp gösteren işarettir.)

Sivas Katmeri

Katmer, Sivas’ın en yağlı ve en lezzetli kahvaltılıklarından biridir. Sivas’a gittiğinizde mutlaka Sivas katmerini denemelisiniz çünkü yediğiniz diğer katmerlerden çok daha farklı bir lezzettir. Genelde yanında çay ile kahvaltılarda ya da ara öğün olarak atıştırmak için tercih ediliyor. Bol tereyağlı olması insanın ağzında katmerin çok daha lezzetli bir hal almasını sağlıyor. Sivas katmeri denemek için mutlaka yöre halkının evine misafir olmanız gerekmez. Sivas’ın kahvaltı mekânlarında da katmer sipariş ederek lezzetini deneyimlemeniz mümkündür.

jpg" alt="">

Hingel

Hingel yöresel bir Sivas mantısıdır. Adının bir hayli yabancı gelmesinden olacaktır ki Hingel denildiğinde insanların ön yargılı yaklaştığı söylenebilir. Kızgın yağda pişen tarifi özel kılan ise iç harcıdır. Hingel yerken patatesli ya da peynirli versiyonlarını deneyebilirsiniz. Hazırlandıktan sonra soslu ve yoğurtlu olarak servis edilmektedir.

Sivas Kebabı

Kebap her yörenin kendine özgü bir şekilde yaptığı etli bir lezzettir. Söz konusu Sivas olduğunda da Sivas’a özgü bir kebap deneyimi yaşamak isterseniz Sivas kebabı sizin için tek seçenek olacaktır. Sivas kebabını diğer kebaplardan farklı kılan en büyük unsur sebzeler. Sivas’a özgü olan bu tarifte sebzelerin çok daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Sivas kebabında sebzelerin ete göre fazla bulunması tat olarak büyük bir değişiklik yaratmıyor çünkü kebap çok uzun süre piştiğinden lezzetler harmanlanıyor.